آموزش نرم افزار Snagit

//آموزش نرم افزار Snagit

آموزش نرم افزار Snagit

آموزش نرم افزار Snagit

در مقاله “نرم افزارهای مدیریت محتوا” گفتیم که یکی از نرم افزارهای حرفه ای جهت عکسبرداری از صفحه جهت تولید محتوا نرم افزار Snagit است. در این مقاله به صورت مختصر به نحوه کار با این نرم افزار می پردازیم.

در مقاله نرم افزارهای تولید محتوا می توانید نرم افزار Snagit را از لینک های داده شده دانلود و نصب کنید. پس از نصب و باز کردن نرم افزار، با صفحه زیر روبرو می شوید.

آموزش نرم افزار Snagit

آموزش نرم افزار Snagit

در تصویر فوق با کلیک بر روی دایره قرمز رنگ یا با فشار کلید Print Screen که در صفحه کلید با عنوان PrtScr معرفی شده است آماده عکسبرداری از صفحه فعال (صفحه ای که هم اکنون باز است) می شوید. در اینجا می توانید با رسم کادر دلخواه دور قسمت مورد نظر، به سادگی یک عکس بگیرید و با کلیک بر روی علامت دوربین وارد صفحه ویرایش تصویر شده و تغییرات لازم را در آن اعمال کنید.

بخش های مهم نرم افزار

در تصویر بالا و سمت چپ که با شماره ۱ مشخص شده می بینید که گزینه Image در حالت انتخاب است. این گزینه مخصوص عکسبرداری از صفحه و برنامه هاست.

در مقابل آن گزینه های دیگری وجود دارد که با شماره های ۲-۳ -۴ مشخص شده اند که به توضیح مختصر هر کدام می پردازیم

در قسمت selection که با شماره ۲ مشخص شده در داخل کادر کلمه Region به معنی منطقه و ناحیه انتخاب شده است و منظور آن است که در زمان عکس گرفتن از صفحه می توانید با رسم مستطیلی دلخواه، از ناحیه مورد نظر عکس بگیرید.

این کادر شامل گزینه های دیگری به شرح ذیل است

Full Screen – برای عکس گرفتن از کل ناحیه قابل مشاهده کنونی

window – برای عکس گرفتن از پنجره ها و قسمت های مختلف صفحه مورد نظر که به صورت هوشمند با جابجایی موش می تواند نواحی را تشخیص دهد

Scrolling window – برای عکس گرفتن از نواحی که در بیش از یک صفحه قرار دارند مانند عکس گرفتن از متن های طولانی که در یک صفحه قرار ندارند

Panoramic برای عکس گرفتن از نواحی که هم از نظر عرضی و هم از نظر طولی در بیش از یک صفحه قرار دارند

Advanced که علاوه بر گزینه های فوق امکانات بیشتری برای شما فراهم می کند

در قسمت Effect که با شماره ۳ در تصویر مشخص شده می توانید انتخاب های متعددی داشته باشد . در این تصویر عبارت Scale Image انتخاب شده است که پس از گرفتن عکس می توانید ابعاد یا سایز تصویر را به دلخواه تغییر دهید.

برای دیدن سایر قابلیت این قسمت بر روی فلش کوچک کلید کنید تا سایر قابلیت ها و امکانات آن را مشاهده نمایید.

برای مثال چنانچه بخواهید عکس مورد نظر با رزلوشن مشخصی ایجاد شود می توانید گزینه Image Resolution را انتخاب کنید.

در قسمت Share که با شماره ۴ مشخص شده می توانید مشخص کنید که بعد از گرفتن عکس و ویرایش آن عکس گرفته شده را به مکان دلخواهی بفرستید.

من در اینجا اکسل را انتخاب کرده ام که پس از اتمام ویرایش عکس گرفته شده به نرم افزار اکسل فرستاده می شود.

شما می توانید عکس گرفته شده را به ایمیل بفرستید یا آن را به نرم افزار ورد، پاورپوینت، اکسل، یا به قسمتی از هارد کامپیوتر بفرستید و یا حتی به سایت های خاصی که مشخص شده به اشتراک بگذارید و یا آن را چاپ کنید.

تصویر بالا مربوط به ابزارهای گرفتن عکس در نرم افزار Snagit است. پس از آنکه عکس گرفته شد، بلافاصله به محیط ویرایشگر نرم افزار فرستاده می شود که در این قسمت ابزارها و امکانات متعددی وجود دارد.

تصویر محیط ویرایشگر نرم افزار Snageit

 

آموزش نرم افزار Snagit

آموزش نرم افزار Snagit

همانگونه که در تصویر فوق می بینید، ابزارها و امکانات زیادی برای ویرایش عکس وجود دارد که به صورت مختصر به توضیح برخی از آنها می پردازیم.

در گوشه بالا و سمت چپ گزینه Library وجود دارد که با کلیک بر روی آن می توانید به کلیه عکس هایی که قبلاً گرفته اید دسترسی داشته باشد و در صورت لزوم آنها را ویرایش کرده و مجدد ذخیره کنید

در کنار گزینه Library گزینه Capture قرار گرفته که با کلیک بر روی آن می توانید به ناحیه گرفتن عکس برگردید.

گزینه Arrow: با کلیک بر روی این گزینه انواع فلش ها (پیکان) و تنظیمات آنها برای شما باز می شود که می توانید به تناسب نیاز خود از آنها در تصویر گرفته شده استفاده کنید.

تذکر: اگر شکل فلش و تنظیمات آنها دیده نمی شوند در قسمت سمت راست پایین بر روی عبارت Properties کلیک کنید تا خصوصیات آیتم های انتخابی نمایش داده شوند

انتخاب گزینه Text باعث می شود که شما بتوانید انواع متن و نوشته را به عکس خود اضافه نمایید.

شما همچنین از قسمت خصوصیات متن انتخاب شده می توانید نوع فونت، کادر و زمینه فونت، رنگ و سایر خصوصیات آن را عوض کنید

از قسمت Callout می نوانید انواع شکل ها و نوشته ها را درون شکل های بادکنک مانند و نیز شکل های دلخواه به تصویر گرفته شده اضافه کنید

قسمت Shape شامل انواع شکل برای اضافه کردن به تصویر است

از قسمت Fill می توانید رنگ زمینه عکس ها، نوشته ها و … را تغییر دهید

ابزار Stamp شامل یک سری شکل های آماده است که برای زیبایی به عکس ها می توانید از آنها استفاده کنید

برای انتخاب قسمتی از شکل و تغییر دادن آن می توانید از قسمت Selection نوع شکل برای انتخاب را برگزینید و تغییرات لازم را اعمال کنید.

سایر امکانات

ابزارهای بیشتری در قسمت More قرار دارند که شما بتوانید با استفاده از ذوق و سلیقه خود عکس های گرفته شده را به صورت حرفه ای ویرایش کرده و از آنها در داخل محتوای تولیدی خود استفاده نمایید.

کار با این نرم افزار بسیار ساده است و کافی است که مدتی با آن کار کنید.

نترسید و کلیه ابزارهای آن را امتحان کنید. بهترین روش یادگیری، امتحان کردن کلیه قسمت های هر نرم افزاری است. با این روش شما در مدت کوتاهی به تمام امکانات و ابزارهای آن پی خواهید برد.

البته می توانید از نرم افزار Snagit برای فیلمبرداری از صفحه نیز استفاده کنید. اما برای فیلمبرداری حرفه ای بهتر است از نرم افزار Camtasia استفاده کنید که در جلسات بعد به آموزش این نرم افزار می پردازیم.

 

توسط |2019-02-08T16:31:19+03:30فوریه 8th, 2019|کسب و کار اینترنتی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید