هاست و دامنه

هاست و دامنه

هاست و دامنه

در مقاله “انتخاب حوزه کسب و کار” گام اول برای شروع کسب و کار اینترنتی را توضیح دادیم. در این مقاله به تشریح گام  دوم یعنی تهیه هاست و دامنه می پردازیم.

دامنه

دامنه یک اسم منحصر به فرد می باشد که برای شناسایی سایت شما در گسترده اینترنت لازم و ضروری است.

(مانند تابلو سر در مغازه) نام دامنه  از دو یا چند قسمت تشکیل می شود که با علامت نقطه (دات) از هم جدا می شود.

مانند www.7paykar.com که در اینجا ۷paykar نام دامنه و com پسوند نام دامنه می باشد.

توضیح www

کلمه www که کمتر جایی به آن اشاره می شود مخفف کلمات World Wide Web می باشد و کلمه web به معنی عنکبوت و تار عنکبوت می باشد و منظور از این سه کلمه آن است که اینترنت مانند یک شبکه تار عنکبوت به گستردگی کره زمین همه نقاط را به همدیگر متصل کرده است.

پسوندهای رایج

پسوندهای رایج برای نام دامنه اخیراً گسترش زیادی یافته اند. از معروف ترین آنها پسوندهای com (به معنی تجاری یا Commercial – Net برای شبکه Network و Org برای شرکت ها و سازمان ها Organization

پسوند نام دامنه ها بسیار زیاد هستند مثلاً Ir که مخصوص کشور ایران است. سایت های زیادی از این نام دامنه در ایران استفاده می کنند.

با اندکی جستجو در اینترنت می توانید لیست نام دامنه ها را مشاهده کنید و متناسب با کسب و کار خود یکی از آنها را انتخاب نمایید.

از نظر قیمت دامنه Ir بسیار مناسب می باشد و سالانه مبلغی کمتر از ده هزار تومان برای ثبت آن لازم است.

هاست یا فضای میزبانی

هاست یا فضای میزبان (Host به معنای میزبان می باشد) به فضایی گفته می شود که کلیه داده های سایت شما مانند “مقالات، عکس، فیلم و …) را در خود نگهداری می کند

هاست در واقع قسمتی از یک هارددیسک بسیار بزرگ می باشد که به صورت تمام وقت و شبانه روزی از طریق اینترنت قابل دسترسی است.این فضا توسط شرکت های ارائه دهنده هاست که اصطلاحاً به آنها وب هاستینگ گفته می شود ارائه میگردد.

شما با توجه به نیاز خود می توانید هاست مورد نیاز خود را از یکی از این شرکت ها به صورت ماهانه، چند ماهه، سالانه و … اجاره نمایید.

ثبت دامنه

برای ثبت دامنه باید یک نام مناسب با توجه به نوع کسب و کار خود انتخاب کرده و سپس ازطریق جستجو در سایت های ارائه دهنده هاست و دامنه از آزاد بودن دامنه مورد نظر مطمئن شده و سپس اقدام به ثبت آن نمایید

برای مثال شکل زیر را ببینید. من نام ۷paykar را جستجو کردم . نام ۷paykar.com قبلاً ثبت شده است (همین سایت) اما همین اسم با پسوندهای نشان داده شده قابل ثبت کردن هستند.

هاست و دامنه

هاست و دامنه

برای خرید هاست نیز از شرکت های معتبر می توانید با توجه به بودجه و نیاز خود هاست مناسب را انتخاب کنید.

پس از ثبت دامنه و خرید هاست از طرف شرکت ارائه دهنده وب هاستینگ، اطلاعات مورد نیاز به ایمیل شما ارسال میگردد و شما می توانید نسبت به ایجاد سایت مورد خود اقدام نمایید.

هاستینگ های معتبر

در اینجا به چند وب هاستینگ معتبر جهت تهیه هاست اشاره می شود که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند

ایران سرور – هاست ایران – ایران هاست – نت افراز – سرور پارس – میهن وب هاست – پارس پک – هاست نگار – برتینا – پارس دیتا

برای دیدن مزایا و معایب هر کدام از وب هاستینگ های فوق به مقاله “۱۰ هاست برتر ایران در سال ۹۷” مراجعه فرمایید

سیستم مدیریت محتوا

برای شروع قبل از هر اقدامی باید یک مدیریت محتوا روی هاست خود نصب کنید.(مانند وردپرس – جوملا – دروپال و …) در حال حاضر بهترین گزینه برای ایجاد سایت بدون درگیر شدن با کد نویسی، سیستم مدیریت محتوای وردپرس است.

در حال حاضر حدود هفتاد و پنج میلیون سایت با مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده اند.

یکی از میزیت های بسیار خوب وردپرس وجود افزونه های متععد برای این سیستم مدیرت محتواست که در هر زمینه ای نیاز شما را برطرف کرده و تقریباً هر نوع سایتی را می توان در مدت بسیار کوتاهی با آن راه اندازی کرد.

در مقالات بعدی در مورد روش نصب وردپرس، افزونه ها و روش کار با آن مطالبی ارئه خواد شد.

 

 

 

 

 

توسط |2019-01-31T16:41:10+03:30فوریه 2nd, 2019|کسب و کار اینترنتی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید